Hobused uuendavad rannaniite
09.04.2002

Häädemeeste valla Pulgoja külas Oja talu niidul näksivad kulu kaks eesti tõugu hobust Lego ja Eefa, kelle ülesanne on aidata kaasa Rannametsa-Soometsa märgala taastamisele.

Oja talu perenaine Ilmi Allikas kinnitas, et just eesti tõugu hobusel on rannaniitude taastamisel suur osa. “Näete, kui meelsasti nad näksivad kulu, lisaks maitsevad neile hästi peenemad oksad, noorem pilliroog, kadakavõrsed,” loetles ta.

Rannaniidud vajavad päästmist

Väikest kasvu eesti tõugu hobused rannal on Allika jutu järgi kui sanitarid, kes päästavad rannaniidud võsastumisest ja roostumisest. Pehmetes ilmastikutingimustes saab vähenõudlikku eesti hobust karjatada peaaegu aasta läbi, talvel on talle mokka mööda nii kuusk kui kadakas.

Vaid aastapäevad kolhoosikarjast puutumata seisnud Oja talu rannaniitudel on jõudu kogumas puuvõserikud, aasta-paari pärast mattuks taluhäärber võssa. “Talus loomi ei ole, sestap ei vajanud me niitusid heina tegemiseks ja olime mures, et võsa tungib õuegi,” rääkis Allikas.

Osaühingu karja lahkumise järel jäi Oja perel üle vaid loota, et Häädemeeste looduskaitsjate Mati ja Marika Kose algatatud rannaniitude päästeprogramm saab Euroopa Liidult toetust. “Küll oli hea meel, kui programm raha sai ja Kosed pakkusid hobuseid,” rääkis Allikas.

Nüüd on Lego ja Eefa kohal ning pererahvale armsaks saanud. Oja pere neljast lapsest noorim, neljanda klassi poiss Juhan on ratsutamise juba ära proovinud. “Juhan oli mul kaasas, kui käisime Saaremaal hobuseid valimas, seal ta Legol tiiru tegi,” märkis pereema.

Legot ja Eefat ei sunnita Ojal tööd tegema, sest traktor ja põlluharimisriistad on talus olemas. Perenaine arvas, et hobupaar ja nende järglased saavad märgalal turistidele vaatamisväärsuseks ja võib-olla ratsutamiseks.

“Lego ootab varssa, kelle peame hobuse eelmisele omanikule tagastama, kuid kõik järgnevad on juba meie omad,” märkis Allikas. Hobukarja suurendamine on väljapääsmatu, sest kahele kangele kulusööjale ja võsa laasijale on mõnekümne hektari rannaniidu korrashoidmine üle jõu.

Oja pere loodab, et üsna pea on programmi toetusel karjamaal lambad. Nagu perenaine ütles, on lammas hobusele parim seltsiline. “Lapsepõlvekodus olid hobused ja lambad, nende eest hoolitsemine on mulle tuntud tegevus,” sõnas Allikas.

Müüjaks õppinud ja müüjana töötav Allikas peab plaani jätta rahateenimine pereisa ülesandeks ja ise koduseks jääda. “Tööd on talus väga palju, kui tahta loomi pidada ja kodu korras hoida,” lausus perenaine.

Neli hobust tulekul

Häädemeeste keskkooli õpetaja ja Häädemeeste märgalakompleksi taastamise ning majandamise programmijuht Marika Kose ütles, et kolm hobust seitsmest on kohal ja neli tulekul. Üks eesti tõugu suksu on Rannametsas Roodenite talus.

Tulevast neljast hobusest läheb üks veel Roodenitele, nende naabrid Raiesmaa talus saavad ühe, üks läheb Saunametsa külla ja üks jääb Kose hooldada.

Hobuste ostmine oli esimene samm neljale aastale plaanitud programmis, selgitas Kose.

Euroopa Liidu keskkonna ja looduse kaitse programm LIFE toetab Häädemeeste ligi 10 000 hektaril laiuva märgala taastamist 7,5 miljoni krooniga. 2,5 miljonit krooni lisandub keskkonnateenistuse maahooldusfondist ning keskkonna- ja puhkemajanduse rahast ning Häädemeeste vallavalitsuselt ja kohalikult ettevõttelt Aminolte.

Häädemeeste märgalakompleksi taastamise töökava võistles samasugustega Euroopa Liidu konkursil ja võidus mängis Kose arvates olulist rolli see, et alal on suur tähtsus lindude jaoks.

“Ülehomme saab rannal püsti esimene linnuvaatlustorn, vabatahtlike kaasalöömisel korrastame lähiajal mõne lapikese ranna-alal,” kinnitas Kose.


Silvi Kanoshina
silvi.k@postimees.prn.ee